Sex Pistols Romania
Bine Ati Venit Pe Primul Forum Sex Pistols Din Romania.Pentru A Va Putea Bucura De Facilitatile Acestui Forum Va Rugam Sa Va Inscrieti !! Va Multumim !!
Sex Pistols Romania
Bine Ati Venit Pe Primul Forum Sex Pistols Din Romania.Pentru A Va Putea Bucura De Facilitatile Acestui Forum Va Rugam Sa Va Inscrieti !! Va Multumim !!
Sex Pistols Romania
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Sex Pistols Romania

Primul forum romanesc dedicat trupei de british punk Sex Pistols
 
AcasaUltimele imaginiCăutareÎnregistrareConectare

 

 Say Goodnight

In jos 
AutorMesaj
Selene
Anarchist
Anarchist



Mesaje : 4817
Data de inscriere : 09/09/2010
Varsta : 33
Localizare : undeva departe...

Say Goodnight Empty
MesajSubiect: Say Goodnight   Say Goodnight I_icon_minitimeLun 11 Oct 2010, 10:20 am

Ce pot sa zic..
Acuma ca a inceput facultatea m-a apucat inspiratia =))
Un fic cu franturi din RPG si alte surse.
E un fel de jurnal al meu transpus unui idol al vremii..

Prolog


Am murit.De doua ori.Si a doua zi am deschis ochii in alta lume.Si totusi nu prin ochii mei am vazut spatiul inconjurator.
Numele meu e Sid.Prietenii imi spun asa in urma altercatiei mele cu un hamster usor turbat care a atentat la degetele mele.Si de cand am dat servetelul la o parte de pe deget si am aratat cu mandrie cele doua gaurele sangerande de pe el,prietenii mei au inceput sa rada si mi-au zis: "Sa dea Domnul sa ajungi si tu la fel de fioros ca hamsterul Sid".Le-am aratat degetul sfant si m-am indepartat,tragand cu pofta din sangele amarui ce imi curgea din piele..
Aveam o viata destul de banala,o viata gri deschis ce usor usor am inceput sa o conturez cu nuante teribiliste rosii-vinetii.
Ce am facut?Am inceput sa ma tin dupa trupa prietenului meu,Johnny.Il adoram,era idolul meu in materie de muzica,il urmaream pas cu pas,urlam cand il vedeam pe scena si,dupa fiecare concert,ii saream in carca si fredonam cu ardoare piesele care ma tineau treaz noapte de noapte in incercarile mele de a le zdrangani la bass.
Si am ajuns sa cant.Imi sangerau degetele pana ma lua cu ameteala si imi provocam singur rani cu intentia de a-i face pe cei din jurul meu sa se uite la mine si sa realizeze cat sufeream si ca nu ceream atentie asa cum credeau ei...
Si am crezut ca mi-am gasit linistea in sanul [la modul cel mai propriu] unei adolescente la fel ca mine care,dupa ce mi-a potolit hormonii si mi-a condus zilele spre moarte,s-a dus..Parerile sunt impartite:unii zic ca eu as fi omorat-o.Eram drogat si m-am certat cu ea,ajungand sa ii curm zilele.Eu unul zic ca am fost atat de rupt in aripa incat tot ce imi aduc aminte este ca m-am drogat,ca in fiecare secunda a zilelor mele si,cand intr-un final am deschis ochii,am vazut-o cazuta la pamant intr-o balta de sange.
Am strigat dupa ajutor,am disperat,am urlat si am plans..degeaba..murise..
Si am reactionat asa pentru ca o iubeam nespus si sufeream.Eram din nou singur ca naiba,Johnny dispera cand ma vedea asa dar nu putea sa imi scoata cu clestele tot ce strangeam zi de zi..Noua mea iubita era de treaba,ma tolera dar..nu era ea..
"Scoteti-ma din starea asta..Am nevoie de ajutor..".Nimeni nu ma auzea sau ma auzeau dar degeaba.Eram gol pe dinauntru.
"Sid,deschide ochii..".Din secunda aia nu am mai putut.Ultima doza de heroina care mi-a strapuns venele m-a facut sa imi simt ochii grei si sa imi deschid buzele intr-o tentativa sa urlu sau sa plang.Simteam nevoia sa ma descatusez si sa zambesc dupa mult timp..
Ii auzeam ca ma strigau si ma zgaltaiau dar nu mai avea niciun sens.Muream.Era pentru prima data cand imi auzeam fiecare bataie a inimii si modul in care scadea numarul:50 batai..20 batai..si scadeau..si ma duceam..
Si gata.Murisem..
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000808802889
Selene
Anarchist
Anarchist



Mesaje : 4817
Data de inscriere : 09/09/2010
Varsta : 33
Localizare : undeva departe...

Say Goodnight Empty
MesajSubiect: Re: Say Goodnight   Say Goodnight I_icon_minitimeLun 11 Oct 2010, 11:38 am

1.Tarziu..

-Vino in pat..de ce stai acolo..?
Am strans din ochi si am dat fumul afara pe nas scrumand absent intr-un capac spart de borcan.
-Sid..
-Lasa-ma..
Ma mir ca stia cum ma cheama.Dar de unde stia cum ma cheama?Interesant..dupa al treilea pahar de vodka ranjetul meu probabil ca mi-a acoperit mintile..Adevarul e ca nu prea mai tineam minte ce facusem.Pauza de gandire:iesisem afara,ma sunase Sara sa ma anunte ca ramane peste noapte la iubitul ei,un rocker care daca ii faceai Boo era ud in pantaloni.Pe urma mi-am luat geaca in spate si m-am dus pana la un magazin de cd-uri.Am injurat vreo 10 minute pana am reusit sa gasesc ceva intr-un maldar infect de cd-uri pop si p*li de genul si pe urma am mai injurat alte 10 minute ca nu aveam bani suficienti ca sa mi-l cumpar..
Si a inceput spiritul de autoconvingere:de ce sa imi cumpar cd-uri?Ce conteaza ca am o colectie frumusica ramasa de la tata,Dumnezeu sa il ierte ca a plecat ca p*la in rai gandindu-se probabil ca aici nu mai are ce sa faca..decat sa bea si sa se injure cu noi..Ce conteaza ca mai aveam nevoie de un CD de la Satyricon ca sa ocup spatiul gol dintre HIM si Rancid?
Mi-am frecat ochii pana cand am simtit ca ma inteapa si m-am uitat in jurul meu.Era o seara friguroasa de sfarsit de saptamana si lumea prefera sa isi incalzeasca fundul pe un scaun de piele si sa soarba intr-un mod grotesc dintr-o ceasca manjita de ruj si sa zambeasca din pura complezenta ca sa isi acopere prezenta intr-o discutie absolut banala..
De ce au ei bani si se duc pe cacaturi scumpe si cei care chiar au nevoie pentru ceva important si personal nu au sau nu au indeajuns...?
Am dat cu piciorul intr-o piatra care a zburat in unul din geamurile cafenelei la care ma holbasem mai devreme,moment in care toti care erau la masa de langa geam s-au uitat urat la mine si si-au dat ochii peste cap...
-Sa ma sugeti intens...
Am mai mormait ceva neinteligibil chiar si pentru mine si mi-am vazut de drum,holbandu-ma ca prin ceata la luminile ce palpaiau deranjant...
Ce putea face un student ratat intr-un oras mare?Sa bea...Si asta urmam sa fac si eu.Singur acasa nu aveam de gand sa stau iar prietenii mei...prietenii mei erau boemi la ora aia..
Am pufnit amuzat de gandurile mele si am intrat in LMC,unul din locurile in care alcoolul si bataia erau parte obligatorie din meniu.
-Neata...
-Mda..neata si tie...ce imi oferi..?
Barmanul s-a uitat la mine ridicand o spranceana si mi-a trantit pe bar un pahar plin de vodka..
-Nu ma satur dintr-atata...
-Nu te las sa te imbeti inca...
M-am intins sa il plesnesc peste cap dar s-a ferit si a inceput sa rada:
-Niciodata nu ai fost foarte rapid.
L-am lasat pana la urma in pace pentru ca stiam ca tot ma lasa sa beau cat vroiam si,inainte sa inchida,imi tragea un sut prietenesc si ajungeam sa ma urc in metrou sau in masina soramii care imi urla tot drumul in cap ca beau ca vaca...
Am dat paharul pe gat si mi-am pus capul pe tejghea chinuindu-ma sa imi aduc aminte ce facusem cu tigarile.Le rupsesem sau le fumasem?Obisnuiam sa le rup ca sa le pot taia mai pe urma cu firisoare de salvie sau iarba...Acuma parca imi scapa informatia asta...
-Ne faci plinul...?
Mi-am ridicat capul lenes si m-am uitat la tipa care se asezase langa mine si ma studia din cap pana in picioare:
-Mhm...am facut ceva?
Am ranjit un pic prea larg si si-a intins mana:
-Karen...
Nume de...
-Aaa..Sid.
I-am strans mana un pic prea tare si mi-am intors privirea spre paharul care prin minune fusese umplut la loc.
-Fac eu cinste,mi-a zis intinzand o bacnota verde sters pe tejghea...
-Cum vrei..mersi..
Am dat pe gat paharul stramband usor din nas si mi-am pus capul la loc pe tejghea fredonand ceva ce imi iesise pe loc din cap..
-Si..esti din zona?
Ce intrebare absolut tampita...
Mi-am inclinat capul spre stanga si i-am zambit cu jumatate de gura:
-Da,langa parcul central..
-Ah...stiu zona,a zis muscandu-si buza de jos si facandu-i semn barmanului sa umple paharele..
Asa femeie sa tot gasesti in baruri..
I-am facut cu ochiul si am dat si al treilea pahar pe gat simtind cum ma ia o euforie brusca.
-Cat costa sticla?
Cu o voce pe jumatate plictisita,barmanul i-a raspuns si i-a zambit sec intorcandu-se catre alti tipi ce se asezasera la bar..
-Ce zici..fac cinste cu o sticla de vodka..poate..vrei sa stam de vorba..altundeva...
-Mhm..am zis aproape mecanic si m-am ridicat cu greu de pe scaun,hai la mine..
Drumul inapoi acasa a fost oarecum trist si sec.Imi aduc aminte ca undeva intre statia de metrou si blocul meu am terminat amandoi sticla si am inceput sa radem ca bezmeticii pana cand am simtit cum ma ustura gatul..Dar tot radeam..era sentimentul ala dependent de veselia fortata de factori extrerni...
Pana la urma am nimerit cu greu cheia in broasca usor ruginita a usii si am izbit cu putere clanta de peretele din hol incepand sa rad:
-Ups...fara intentie...
S-a uitat la mine lingandu-si buzele si s-a apropiat de mine bagandu-mi mana in blugi...Si acuma realizez ca ea nu bause aproape deloc..numai eu eram mai mult decat ciupit..
-Oooh femeie...
Am gemut si am luat-o de dupa umeri tarandu-ne in camera mea.Un pat nefacut intr-un colt mic de camera..Acolo am mai reusit sa aterizez si mai incolo mai mult ea a facut..
-Vai ma...
S-a holbat la mine si a inceput sa ma dezbrace si pe urma aproape ca si-a rupt hainele de pe ea...
Ce dracu e de capul ei frate...
-Ia-ma usor ca ametesc,am zis razand..
Nu stiu daca m-a ascultat sau nu,stiu in schimb ca si-a infipt buzele in p*la mea de parca castiga vreun premiu..Eu am ramas cu gemutul si cu pipaitul.Nu era naspa,avea corp bun dar..lipsea ceva..De altfel intotdeauna lipsea ceva..
Ne-am tras-o ca chiorii..stiu ca la un moment dat m-a prins de coapse si m-a tras deasupra ei lasandu-ma pe mine sa ma misc...Si asa n-aveam niciun chef..adica ma miscam dar...ma simteam de parca ma rupeam in ea,nu faceam sex...
Mi-a venit intr-un final si m-am tras automat de pe ea trantindu-ma pe scaunul de la birou si aprinzand o tigara ce o descoperisem accidental pe jos...
A ajuns sa imi fie sila sa fac sex pentru ca este..nu este cum simt eu ca vreau...de parca stiu eu ce vreau...nu mai vreau nimica...
-Sid..
-Lasa-ma...
A plecat intr-un final...Lasandu-ma adancit in ale mele..in vesnica stare de cacat pe care o aveam cand ramaneam singur inchis intre patru pereti...


Ultima editare efectuata de catre Amelie in Mar 12 Oct 2010, 9:43 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000808802889
Vizitato
Vizitator




Say Goodnight Empty
MesajSubiect: Re: Say Goodnight   Say Goodnight I_icon_minitimeLun 11 Oct 2010, 12:10 pm

<3<3<3
abia astept nextul <3<3
Sus In jos
Selene
Anarchist
Anarchist



Mesaje : 4817
Data de inscriere : 09/09/2010
Varsta : 33
Localizare : undeva departe...

Say Goodnight Empty
MesajSubiect: Re: Say Goodnight   Say Goodnight I_icon_minitimeLun 11 Oct 2010, 5:23 pm

2.Ce stil..

E mult mai greu sa te trezesti in zgomot decat in liniste si cald..Cel putin eu am observat ca in ultimele zile de cand sora mea hotarase sa isi ia talpasita si sa isi petreaca timpul liber cu iubitul ei nu reuseam sa mai dorm.Nu sunt in relatii foarte stralucite cu Sara dar...sa stai singur in casa e crud si trist..
Ajunsesem sa nu dorm noaptea si sa imi beau creierii pana la epuizare...Ce naiba..in alta viata la fel facusem?Beau fumez dorm nu dorm ma f*t dau la laba fac baie uit sa fac baie iar beau il sun pe Mark sa imi cante la telefon il sun pe Johnny sa imi recite catelus cu parul cret sau zdreanta cel cu ochii de faianta...Asta era viata?A da..uitasem sa imi prezint prietenii..
M-am incaltat si am iesit pe usa batand cu putere in usa de langa mine:
-Ho fa ca te tai...
Si cel din urma intotdeauna cel dintai:Jimmy...
Mi-a deschis usa ridicand o spranceana:
-Mirosi a pizda...
-Am pupat una in bot si am uitat sa ma spal..
A inceput sa rada si a sarit peste mine urland ceva ce vroia sa fie muzica dar era mai degraba o grohaiala gratuita...
-Si mie mi-a fost dor de tine uratanie..
Sa o iau cu inceputul:Jimmy era tipul brunet care imi asemana foarte mult incepand cu tepii dezordonati ce ii luminau intr-un mod ciudat figura slaba si usor patata de urme vechi de varsat de vant.Avea niste ochi albastri ca lacrima si un suras sincer,dincolo de figura aparent nociva si rautacioasa,chiar perversa uneori,in special cand vedea o fusta scurta sau o pereche de sani scoti in evidenta de un decolteu generos.Nu ascundea foarte multe..probabil o copilarie seaca si lipsita de prea multa afectiune.Stiam ca avusese o sora care ori murise ori plecase de acasa inainte sa ajunga sa o cunoasca prea bine..
-Intri sau te holbezi la mine in speranta ca te vei indragosti de mine iremediabil?
Am ranjit si i-am tras o palma peste cap de s-a gudurat involuntar:
-Unde e Morcoveata?
Prietenul meu din copilarie..singura persoana pe care o stiam si o apreciam mai presus de orice...Johnny incepea cu un par de fix culoarea morcovului si termina cu un suflet mare de tot.La fel ca Jimmy avea doi ochi mari si limpezi,albastri si sinceri peste masura.
M-a privit cateva secunde de pe cuicul incropit pe televizorul stricat si a ranjit aratandu-mi m*ie:
-Zile intregi se gandeste omul la tine si tu tot ce faci este sa o freci ca un idiot de taie-vene si sa stai in camera ta.M-a sunat sora-ta...
-Vai de...
-Taci.
Era singurul caruia ii permit sa ma faca sa tac..
-A zis ca iar esti adoptat de sectele depresive...
-M-a adoptat mama p*la..ce aveti cu mine??!N-are omul chef de voi si acuma imi sariti in cap.Cumparati-va o viata si nu va mai luati de a mea...
S-a uitat la mine usor iritat dar calm si senin si si-a intors privirea spre geamul murdar acoperit de o perdea ce acum ani buni era alba..
-Te iubesc prostule.Ce ca nici prost nu pot sa iti spun..Te iubesc ba handicapatule..si se pare ca ai uitat de asta...
Mi-am dat ochii peste cap si m-am pregatit de o replica acida dar Jimmy m-a intrerupt cu un cascat lung si un ragait si mai lung,facandu-ma sa ma intorc spre el si sa ma incrunt:
-Ceee??Mi-a dat asta sa mananc ardei murati...
A inceput sa rada si s-a tolanit pe canapeaua din dreptul meu fredonand una din piesele celor de la Sex Pistols si dand din picioare de parca ma asteptam ca in orice clipa sa se arunce pe podea si sa urle "mami cumpara-mi aia".
-Tare sunt curios cine i-a dat astuia drumul in natura inconjuratoare..
Am cascat si eu,molipsit parca de Jimmy si m-am asezat pe un picior de canapea uitandu-ma oarecum prin Johnny:
-Ma gandeam sa plec din oras...
-Ce stil ai,a exclamat Jimmy dandu-si ochii peste cap..
Morcoveata a sarit brusc de pe televizor si s-a asezat pe jos in fata mea fara sa zica nimica:
-Avem de lucrat la proiect...
-Nu imi pasa..
-Si o sa luam 3 din cauza ta..
-Ba dar egoist pana in maduva esti...
A inceput sa rada si mi-a dat una in gamba dreapta:
-Nu sunt egoist,sunt realist.Ai plecat si acum 2 luni si te-ai intors cu ciulini in par...P-astia de acuma nu ti-i mai scot nici de frica..
-Ce..?Am cazut din greseala intr-un boschete d-ala,cu ce sunt eu vinovat ?!
-Bine...
Si cand el zicea "bine" insemna ca ma lasa in pace..de tot..
-Uita-te in ochii mei:Nu asa scapi..
Ce vroia de la mine...?
-Mhm...
M-am ridicat si mi-am tarat picioarele pana la usa:
-Ai grija de dobitoc,am zis aratand cu varful nasului spre Jimmy..
Mi-a zambit si m-a strans de umar:
-Oricand...
-Oriunde...
-Nu mai completez ca nu mai avem 5 ani...
A zambit larg si a inchis usa dupa mine...Si din nou s-a lasat linistea...


Ultima editare efectuata de catre Amelie in Mar 12 Oct 2010, 9:42 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000808802889
Selene
Anarchist
Anarchist



Mesaje : 4817
Data de inscriere : 09/09/2010
Varsta : 33
Localizare : undeva departe...

Say Goodnight Empty
MesajSubiect: Re: Say Goodnight   Say Goodnight I_icon_minitimeLun 11 Oct 2010, 6:31 pm

3.Pleata..

Iar soneria..Soneria aia era ca ciuma..Din 5 in 5 secunde ba suna cineva sa imi zica de cine stie ce colet pentru o anume Sara..aaah sora-mea,pe urma sunau si ma fortau sa ma ridic din pat ca sa le deschid si sa ma mai frece parca un pic cu hartogaraie...
Si asa imi venea sa urlu si sa ii pizduiesc pe toti pana cand tot globul ma lasa sa imi traiesc mucii non-raceala si fumul in pace...
Iar soneria...
-IMI BAG P*LA IN PACHETELE EI DE COSMETICE CA IMI DAU LA LABA CU ELE PANA CAND IMI FAC MACHIAJ PERMANENT PE P*LA !!!
Usa s-a trantit oarecum involuntar de perete si un chip moale si cald m-a privit oarecum cu frica:
-Nu ma bate ca am tigari...
Am inceput sa rad si l-am strans in brate tinandu-l asa cateva minute bune.Mark s-a inseninat cand m-a vazut asa de cooperant si s-a dezlipit de umarul meu privindu-ma in ochi:
-Hai sa barfim ca fetele...
Da..El era Mark..Acel prieten care te topeste cand iti intalneste privirea..Nu aveai cum sa il ratezi:avea plete usor crete si castanii inchis,cateodata incalcite din lenea de a sta si a se peria inainte sa iasa pe usa,doi ochi care au frant multe inimi pana in prezent:verzi albastri,acea combinatie ca pragul dintre apa marii,de la apa mica la cea adanca...Atunci cand zambea nu se forta..chiar si cand era trist tot reusea sa iti arate 2 randuri de dinti usor ingalbeniti de tutunul ieftin pe care il prefera cu o asa ardoare...
Ma mira si pe mine cateodata cand intra pe usa mea si ma privea..la el zilele se imparteau in zile de blegeala si in zilele serioase in care parca il urma pe Johnny...acuma avea moaca de blegeala:doi ochi mari si umezi,urme rosiatice pe buzele pline de la prea mult ros si muscat,sprancenele usor ridicate de un firisor de grija si speranta,o suvita uitata printre genele lungi si negre si albeata din obraji care anunta parca un inceput de frica in ceea ce urma..Si stiam ce urma:
-Cine te-a trimis?
S-a asezat mecanic pe canapea si si-a scos o tigara lingand cu varful limbii unul din capete incercand sa o faca sa nu se dezlipeasca si sa ramana cu tutunul pe blugi:
-Pai..aaa..Am vorbit cu Johnny si...
Am marait destul de tare si mi-am cautat tigarile:
-Daca mai imi trimite mesageri imi bag p*la de tot...
-Dar...nici pe mine nu m-ai mai sunat...si ziceai ca ma ajuti sa vorbesc cu...
Mi-am mutat automat privirea asupra lui si m-am inrosit brusc de nervi:
-TU ESTI CHIAR HANDICAPAT ?!
Stiam ca atunci cand ma puneam pe urlat aveam un motiv intemeiat..nu urlam foarte des dar si cand urlam...isi faceau vecinii cruce..
S-a uitat la mine si a inghitit in sec..am putut vedea prin pielea lui pana si miscarea subtila din gat...
-Ce am facut ??
M-am asezat langa el si i-am tras incheietura uitandu-ma la inima neagra,usor scrijelita,semn ca tatuajul era recent facut,si in inima un nume care speram ca o sa se dizolve in acid sulfuric cu prima ocazie:
-Esti masochist,nu??Cat mai stai cu ea?!
-Frate,nu intelegi...
-Ce nu inteleg ?! De cate ori ai prins-o cu p*la in gura ?!Si acuma faci d-astea?Scuza-ma ca iti zic dar asa zisa marea ta iubire e o curva care a venit pana si la mine si se freca de p*la mea de parca ieseau dulciuri din ea..
Stiu ca atinsesem un punct foarte sensibil pentru el si l-am simtit cum s-a cutremurat si cum brusc ochii i s-au umezit si mai tare.Uram cand il vedeam asa dar uram si mai tare vazand cum prietenul meu se stinge vazand cu ochii din cauza unei gauri cu sau fara par...Nu vroiam sa ajunga ca mine...Sa urasca si sa vrea sa urasca...sa fie dependent de ura si cinism...
-Nu de asta venisem sa vorbim...
-Nu mai conteaza...
M-am ridicat si m-am tarat pana in camera mea trantind usa in urma mea,semn ca il rugam sa plece si sa ma lase sa zac intre peretii mei de un alb scorojit si vechi...
Mark nu tragea niciodata de mine,desi ar fi vrut sa vina langa mine cu ochii lui mari si sa ma roage din expresia fetei sa il ascult si sa fiu cuminte...Dar acum a preferat sa ma lase in pace..Era liniste in casa si am putut auzi pana si un oftat sec ce i-a facut plamanii sa huruie sub greutatea tutunului inhalat.L-am simtit cum se ridica si,cu un pas moale si indecis,deschide usa si pleaca...
Si iar era liniste si deja sentimentul de claustrofobie ma apasa mai tare decat ma asteptam..


Ultima editare efectuata de catre Amelie in Mar 12 Oct 2010, 9:42 am, editata de 1 ori
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000808802889
Selene
Anarchist
Anarchist



Mesaje : 4817
Data de inscriere : 09/09/2010
Varsta : 33
Localizare : undeva departe...

Say Goodnight Empty
MesajSubiect: Re: Say Goodnight   Say Goodnight I_icon_minitimeMar 12 Oct 2010, 9:41 am

4.Baloane..


Cateodata aveam norocul sa nu am noroc.Si stiu de ce zic asta.Pentru ca atunci cand aveam noroc automat ceva foarte aiurea se intampla pe urma.Binele atragea raul si acum ca povestesc asta ajung sa ma simt ca la varsta de 5 ani cand ma jucam cu Johnny de-a Justice League.
Intr-una din zilele saptamanii m-am hotarat sa tai drumul de la facultate si sa beau o bere.Singur.Singur suna bine.Singur intotdeauna era bine.Nu mi se frecau creierii la fiecare gura de alcool ingerata,nu auzeam glume fara sare si piper si nu trebuia sa ma implic intr-o discutie fara sens sau care nu acoperea aria mea de interes..
LMC-ul era plin.Ciudat lucru tinand cont de faptul ca era marti si ceasul abia depasise lenes ora 6 dup-amiaza.Si am zis ca mi se face rau cand vad ce era acolo:plin de baloane,negre ce-i drept ca doar era bar de metalisti,barul era frumos aranjat cu un numar considerabil de sticle si pahare perfect aliniate dupa o dunga imaginara iar mesele fusesera rearanjate astfel incat in mijlocul incaperii principale acum era un cerc stramb,loc de dat din cap probabil pentru ca ala numai ring de dans nu era...
M-am asezat ca de obicei la bar si am fluierat ca un mic taran dupa barman cerandu-i o bere:
-Esti cunostinta cu sarbatoritul?
Am ridicat o spranceana exact ca in desenele animate si m-am uitat la el:
-Ha? atat reusisem sa scot dintre buzele-mi care erau crapate ca naiba si vinetii de la frigul de afara..
-Mai zic odata:esti cunostinta cu sarbatoritul?
Raspunsul meu mecanic a fost o miscare scurta si lenesa din cap,semn ca da,sunt ce vrea el sa fiu atata timp cat imi dadea alcool.
M-a privit lung cateva secunde si mi-a intins o sticla de bere bruna si o scrumiera ciupita pe margini,probabil din cauza ca fusese de multe ori scapata pe jos.
-Vai ma...iar a intrat Jimmy pe geam si mi-a furat tigarile...
Am pufnit nervos si amuzat gandindu-ma la ilogica afirmatiei mele de mai devreme si mi-am aprins o tigara simtind cum imi zgarie fiecare celula din plamani..si se simtea al naibii de bine..
Si era o petrecere..stiu ca la un moment dat lumea a inceput sa se stranga in bar si barmanului nu i-a mai pasat daca si ce anume beau de pe tejghea asa ca am inceput sa car tot ce imi pica in mana,doar ca de data asta nu am reusit sa ma imbat,doar sa ma prost dispun...Si am fost si mai prostdispus in secunda in care l-am vazut pe Johnny intrand in bar...cu un pui de om roscat si slab,la 1.65 maxim si doi ochi mari si oarecum speriati.Nu mi-a luat mult sa ghicesc cu cine era si am inceput sa marai.
Mia era verisoara mea.Ea cu Sara erau bune prietene pentru ca facusera gradinita impreuna si,dupa ce tatal Miei plecase,o mai luam de cateva ori ocazional sa stea cu noi cand avea maica-sa accesele de furie si vroia sa si le descarce pe noi.La inceput era ok cu ea,vesela si carismatica,o persoana cu mult calm si de-a dreptul radianta.Asta pana ce a crescut si am inceput sa realizez ca persoanele ca ea,mici in varsta,nu ajung sa cunoasca dragostea la capacitatea ei maxima si sfarsesc prin a distruge un suflet bun...
Avea 17 ani ultima data cand am vazut-o..adica acum cateva luni.Stiu ca plecase din oras o perioada si Sara zicea ca se muta cu tatal ei,dar se pare ca s-a inselat.Acuma realizam sau incercam sa realizez ce e dincolo de perechea aia de ochi stralucitori...
Johnny s-a apropiat de mine tinand-o strans de mana si afisand un zambet larg si fericit.Acel zambet pe care nu il mai vazusem cam de un an cand,ultima data il scosese la iveala cand venise sa ma anunte ca s-a gasit iubirea vietii...Abureli infecte,vise sparte ca turturii agatati prost de burlane si topiti instant la prima raza de soare..Daca acuma iar era asa,de data asta aveam si eu un cuvant de spus..
-Cum de ai venit tu la o zi de nastere??
M-a batut pe umar si m-a privit in ochi,rugandu-ma parca sa imi ridic colturile gurii si sa incerc sa zambesc...macar un pic...
-Nu stiam de petrecere...eu am venit sa beau,am zis razand si am dat pe gat paharul aproape golit de whisky...
-Buna Sid,mi-a zis Mia pe un ton care ramasese neschimbat de ani bun:moale,aproape hipnotizant...
-Mhmm...de cand umbli tu dupa baieti mai mari decat tine??
Si Johnny stia ca asta e doar inceputul...A strans-o tare de talie si m-a privit cat de calm a putut incercand sa imi evite magariile:
-Noi mergem sa bem ceva...mai vorbim...
L-am prins de reflex de brat si m-am uitat la el cu o seriozitate care imi depasea limitele cu mult:
-Sper ca realizezi ca iar te bagi intr-un cacat de relatie ca atunci..
S-a smucit finut din stransoarea mea si a zambit usor fortat:
-Du-te si culca-te si nu mai bea....
A plecat fara sa mai zica nimica..Mai devreme o vazusem pe Mia cum tresare la ce auzise din gura mea dar asta si cautam..Pe Jimmy il stiam tembel si afemeiat si inteligent cand vine vorba de sentimente asa ca nu imi faceam griji..Dar nu vroiam sa il vad si pe Johnny asa de daramat si eram poate prea sigur pe mine cand afirmam ca o relatie cu o adolescenta care isi muleaza hormonii dupa forma fetei unui baiat sau care zboara dupa mirosul de feromoni mai ceva ca musca la...miere nu e ceva benefic...
Si realizam ca nu totul depinde de mine..iar..niciodata...
Am pufnit si m-am ridicat brusc daramand un pahar si uitandu-ma la el cum se sparge de podea in 1000 si una de tandari parca perfect sculptate in impactul cu solul usor zimtat si sarit de la vechime...
Oare cu ce seamana asta...?
Stiam cu ce seamana...dar imi era de ajuns doar sa imi amintesc...


Ultima editare efectuata de catre Amelie in Mar 12 Oct 2010, 5:29 pm, editata de 2 ori
Sus In jos
https://www.facebook.com/profile.php?id=100000808802889
Vizitato
Vizitator




Say Goodnight Empty
MesajSubiect: Re: Say Goodnight   Say Goodnight I_icon_minitimeMar 12 Oct 2010, 11:25 am

Imi place mult. <3
Numai talente sunt pe aici. :d
Sus In jos
 
Say Goodnight
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Sex Pistols Romania :: Art Zone :: Fiction-
Mergi direct la: